Umění a kultura
Paříž je jednoznačně Evropským městem umění. V Paříži v muzeu Louvre, najdete největší historickou sbírku umění na světě. Paříž také například nabízí v muzeu Pabla Picassa největší sbírku tohoto umělce a další desítky lákadel světového umění.
Impresionismus se zrodil v Paříži
Dne 15. Dubna 1874 v Paříži skupina malířů Claude Monet, Camille Pissaro, Auguste Renoir a Alfred Sisley zahájila výstavu, kde jedním z obrazů byl Monetův „Impression – soleil levant“ (Dojem – východ slunce), podle kterého vzniklo jméno označení uměleckého směru impresionismu. V Paříži se nachází největší sbírka impresionistických obrazů na světě. Najdete ji v bývalé nádražní hale d´Orsay. Dnes se v ní nachází Musée d´Orsay, které nabízí impozantní sbírku impresionistů a postimpresionistů. Kromě impresionismu v Muzeu Orsay najdete sbírku umění před impresionismem.
Moderní umění v Paříži
Paříž není jen dávné umění, naopak Paříž žije moderním uměním. Za vaši návštěvu stojí unikátní muzeum moderního umění, které se nachází v moderní budově Centre Georges Pompidou (Centre Pompidou). Celá dvě patra této moderní a architektonicky unikátní budovy jsou věnována stálé expozici moderního umění. Nacházejí se zde obrazy od Pabla Picassa, Andyho Warhola a dalších zástupců moderního umění od roku 1905 do současnosti. Expozice se každých 18 měsíců obměňuje. Muzeum je pojato jako vizuální dialog, nalezete tak zdánlivě nesouvisející díla rozdílných umělců vedle sebe.
Centre Pompidou je místo, kde se setkávají studenti a umělci a na velkém prostranství před jeho vchodem, každý den pouliční umělci baví návštěvníky a turisty.
Moderní architektura
Paříž má svoji čtvrť moderní architektury La Défense, které se přezdívá pařížský Manhattan. La Défense je plná výškových budov, mrakodrapů ze skla, oceli a betonu. Je finančním centrem Francie a neustále se rozrůstá. Nejnovější plány počítají s dalšími skvosty moderní architektury, opět vyššími než těmi, co již stojí. Dominantou hypermoderní čtvrti La Défense je 110 metrů vysoký La Grande Arche – Vítězný oblouk lidských práv. Otevřen byl při příležitost dvoustého výročí Francouzské revoluce v roce 1989. Vítězný oblouk lidských práv je umístěn přímo proti Vítěznému oblouku Arct de Triomphe a tvoří tak zajímavý vizuální tandem, i když vzdálenost mezi nimi je několik kilometrů. Dalšími velkými díly moderní architektury jsou park La Villette a Centre Pompidou.
Paříž město módy
Paříž byla dlouhá léta centrem evropské a světové módy, v poslední době trochu ztrácí na významu, přesto je stále domovem celé řady luxusních značek, jako jsou Dior, Chanel, Yves Saint Laurent, Givenchy. V posledních letech poněkud upadají i tradiční místa pařížské módy, ale zároveň se s novou generací mladých návrhářů rodí nová. Móda v Paříži už není jen luxusní bulvár Champs-Elysées, ale také obchody poblíž kanálu Canal Martin. Paříž stále žije módou, tak jako její obyvatelé.
Divadlo, koncerty, hudba v Paříži
V Paříži každý večer hraje více než 120 divadel a každý, kdo chce ochutnat klasiku Comédie Francaise má k tomu celou řadu příležitostí. Muzikály, balet, opera jsou v Paříži vyhlášené. Paříží zní šansony, jazz, funky, word music afro-beat a další hudební směry, kterým přeje multikulturní město Evropy nad Seinou. V ulicích Paříže také potkáte spousty pouličních umělců a pokud budete cestovat večerním metrem v centru Paříže, potkáte umělce, kteří cestují mezi stanicemi a hrají v metru cestujícím během jízdy.