Památky v Paříži

Notre-dame

Katedrála Notre-dame  se nachází na ostrově Île de la Cité na řece Seině v Paříži. Stojí na místě, kde postavili již Římané první chrám, později zde v místech dnešního katedrály Notre-dame stála křesťanská bazilika. Stavba katedrály začala v roce 1163 a dokončena byla až v roce 1330. Notre-dame je jednou z nejlákavějších památek Paříže. Vstup do katedrály je z náměstí Place du Parvis Notre-Dame. Návštěva této unikátní stavby gotického stylu je zdarma. Navštívit je také možné 70 m vysokou věž katedrály, která nabízí vyhlídku na Paříž přímo z jejího srdce.

Louvre – muzeum

Leží na pravém břehu a tvoří jej Palais du Louvre, ve kterém se nalézá největší muzeum umění na světě. Od roku 1989 tvoří vchod do muzea velká skleněná pyramida, které se stala jednou ze známých dominant Paříže. V muzeu Louvre se nachází sbírky umění z celého světa od nejstarších dob naší civilizace. Mezi nejznámější díla patří Mona Lisa od Leonadra da Vinciho, Venuše Milótská (špatně uváděna jako Venuše Milétská), Otroci od Michelangela nebo malířské dílo symbolizující francouzskou revoluci od Eugèna Delacroixe Svoboda vede lid na barikády. Muzeum Louvre, překvapí každého svoji rozsáhlostí a bohatostí svých sbírek, které tvoří 7. Oddělení, kterým v budoucnu přibude oddělení islámského umění.



Phanteon

Zdaleka viditelný chrám pro svoji velkou kopuli posazenou na rozlehlé stavbě s impozantním sloupovým průčelím. Phanteon je pro Francouze součástí jejich historie. V rozlehlé kobce, která je přístupná v zadní části chrámu leží velcí mužové a ženy Francie. Jsou zde uloženy ostatky například J.J.Rousseau, Voltaire, Emil Zola, Alexandre Dumas a Napoleon se svými generály. Na schodech Phanteonu byla také několikrát vyhlášena Francouzská republika. Zajímavostí je také historický pokus, který zde uskutečnil matematik Léon Foucalt se svým kyvadlem, aby dokázal otáčení Země. O Foucaltovo kyvadlo proslavil ve svém románu Umerto Eco. V chrámu se nyní nachází jeho velká maketa Foucaltova kyvadla.

Vítězný oblouk – Arct de Triomphe de l’Étoile

Monumentální Vítězný oblouk dal postavit Napoleon Bonaparte. Práce na oblouku byly dokončeny v roce 1836, Napoleon se dokončení Vítězného oblouku nedožil. Vítězný oblouk se nachází se na západním konci slavné pařížské ulice, bulváru Avenue des Champs-Elysées, na náměstí Charlese de Gaulla. Vítězný oblouk stojí na mírném pahorku uprostřed velkého kruhového objezdu, po kterém proudí doprava až v osmi pruzích, které ovšem na silnici nejsou nijak vyznačeny. Uvnitř Vítězného oblouku se nachází muzeum, které dokumentuje jeho historii a je možné navštívit vyhlídku na vrcholu oblouku.

Eiffelova věž

Když se řekne Paříž, každému se vybaví silueta Eiffelovy věže, nebo též Eifelovky. Stavba nejznámější Pařížské věže byla dokončena v roce 1889. Výška věže až na vrcholek antény je 324 m. pro veřejnost jsou přístupná všechna tři patra, do 275m, přičemž v prvním patře Eifelovky se nachází restaurace Julese Verna. V každé ze čtyř nohou Eiffelovy věže je výtah a schodiště. Vstupy pro veřejnost jsou pouze ve třech nohách, z nichž jedna je určena jen pro pěší výstup. Vystoupat do prvního a druhého patra je možné po schodech nebo výtahy, do třetího patra Eifelovky jezdí pro veřejnost pouze výtah. Eifelovka nabízí úžasný výhled na celou Paříž. Pokud budete na návštěvě Paříže, rozhodně si nenechte ujít noční pohled na rozsvícenou Eiffelovu věž.



Invalidovna

Je rozsáhlý komplex budov v Paříži, z nichž turisticky nejznámější je velký chrám Dóm Invalidovny, v jehož kryptě je hrobka Napoleona I a dalších významných vojenských vůdců a generálů Francouzské historie. Invalidovna byla původně vybudována jako domov pro válečné veterány s nemocnicí. Dnes je v křídlech kolem čestného dvora vojenské (armádní) muzeum. Válečným veteránům slouží Invalidovna do dnes. Podle posledních údajů jich zde pobývá kolem 100. Pro válečné veterány tu slouží nemocnice, domov důchodců a ambulantní péče. Sakrální Dóm Invalidovny ční do výšky nad svým okolím.

Bazilika Sacré-Coeur de Montmartre

Bazilika Sacré-Coeur (Sacré-Coeur) vyčnívá nad Paříží na vrcholku pahorku v Pařížské čtvrti Montmartre, ve které nalezneme slavný noční podnik Moulin Rouge (Červený mlýn), známý jako kolébka francouzského kankánu a z filmu Moulin Rouge. Bazilika Sacré-Coeur díky svému bílému mramoru působí jako orientální mešita. Bazilika byla vystavěna na přelomu 19. a 20. století jako chrám smíření. Od Sacré-Coeur je nádherný výhled na Paříž, nejlépe si jej však užijete z kopule baziliky, kam vede přes 300 schodů a je přístupná veřejnosti, stejně jako krypta.

Conciergerie

Neboli budova purkrabství na ostrově Cité v Paříži je proslulá jako vězení, kterým se stala ve 14. století. V vězení Conciergerie bylo v období Francouzské revoluce místem kde vězňové čekali na popravu gilotinou. Mezi smutně známými vězni zde byli i Marie Antoinetta, Madame du Barry, a vůdci revoluce Danton, Robespierre. Palác je klenotem gotické architektury.

Sainte Chapelle

Dvoupodlažní kaple uvnitř Justičního paláce (Palais de Justice) se nachází na ostrově Cité v Paříži. Jde o skvost gotické architektury a rozhodně stojí za návštěvu. Na rozdíl od podobných staveb byla Sainte-Chapelle dokončena již za 33 měsíců. Kapli tvoří Dolní a Horní kaple. V kapli se nacházejí nejvýznamnější a nejstarší malby na sklo – vitráže, které lze v Paříži nalézt.

Doporučte tento článek ostatním
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • Linkuj.cz!
  • del.icio.us
  • Jaggni to!
  • vybrali.sme.sk
  • MediaBlog.cz
Najdi v Paříži:

Zájezdy, dovolená, poznávací pobyt, eurovíkend v Paříži a Francii. Jak najít levné ubytování, který veletrh právě probíhá, jak si vybrat hotel, které památky navštívit a kde se dobře najíst francouzské kuchyně.