O Paříži

Paříž

(francouzsky Paris) je hlavní město Francie.

Paříži se říká perla nebo kráska na Sieně. Paříž byla a je domovem celé řady významných umělců nejen evropské civilizace. Paříž je domovem módy, umění a historie moderních evropských dějin. Toto krásné město se nachází v severní části Francie.

Svůj název Paříž získala zřejmě od galského kmene Parisiů, ale jiné zdroje uvádí vznik názvu města od slova Pars, po perském kmenu Parsi z oblasti Pars, který území Paříže obýval. Také se můžeme setkat s novodobým slangovým označením Paříže „Paname“.Paříž město – které nikdy nespí

O Paříži se říká, že nikdy nespí. To čím Paříž uchvátí každého návštěvníka je elegance, atmosféra, multikulturní prostředí, moderní a historické umění a kombinace historických památek s moderními architektonickými směry. Paříž je charakteristická neustálými změnami, které Paříž desetiletí udržují v popředí světových měst. Paříž je skutečný život.

V Paříži sídlí francouzský prezident, francouzský parlament (senát i národní shromáždění). Z mezinárodních institucí v Paříži má sídlo UNESCO, OECD a INTERPOL. Multikulturní rozměr Paříže je způsoben početným zastoupením všech velkých náboženství a také koloniální minulostí Francie. Paříž stejně jako jiná hlavní města Evropy je nejvýznamnějším hospodářským regionem země. V Paříži se během celého roku koná více než 100 veletrhů a přes tisíc kongresů. Velmi známý je pařížský autosalon. Paříž je celosvětově velkým turistickým lákadlem, ročně ji navštíví více než 14 miliónů turistů. Paříž je velmi často i cílem českých turistů, kteří využívají levných zájezdů do Paříže, výhodných last-minute zájezdů a nebo eurovíkendů v Paříži.

Svůj název Paříž získala zřejmě od galského kmene Parisiů, ale jiné zdroje uvádí vznik názvu města od slova Pars, po perském kmenu Parsi z oblasti Pars, který území Paříže obýval. Také se můžeme setkat s novodobým slangovým označením Paříže „Paname“.Co v Paříži

Když se řekne Paříž, každému se na prvním místě vybaví Eiffelova věž.

Paříž je známá svými památkami, mezi které patří Katedrála Notre-Dame, Louvre, Vítězný oblouk, Invalidovna, Conciergerie, Sainte Chapelle, Bazilika Sacré Coeur, ale také moderními stavbami čtvrti La Defense a budovou muzea moderního umění Centre Pompidou.

Paříž je místem umění, muzeí a výstav. Expozice, které nabízejí pařížská muzea, nenajdete v žádném jiném městě na světě. Mezi všemi muzei v Paříži svým obrovským rozsahem sbírek vyčnívá Musée du Louvre, které je největším muzeem umění na světě.

Kromě památek, historie a umění naleznete v Paříži také výborné jídlo a pití. Francie je známá kvalitními sýry a vínem. Paříž samozřejmě není výjimkou, k sýrům a vínu ovšem přidává úžasné kavárny se skvělou kávou a pařížskou čokoládou.

Pro děti je v Paříži velikou atrakcí Disneyland.

Orientace v Paříži – členění Paříže

Vnitřní Paříž a jejích 20 městských obvodů, každý rozdělený na 4 quartiers (čtvrti) tvoří Départment Ville de Paris, který se rozprostírá na 105 km2 s 2,1 mil. obyvateli. Podle správního členění jde skutečnou obec Paříž. Toto je dáno historickým vývojem. Oproti jiným městům Evropy, se totiž Paříž od roku 1860, kdy byly připojeny přilehlé obce jako například Montmartre, nerozšiřovala. Uspořádání 20 městských obvodů tvoří spirálu ve směru hodinových ručiček od Musée du Louvre.

Předměstí Paříže tvoří dva prstence. Malý prstenec (la petite couronne) se dělí na tři departmenty Hauts-de-Seine, Seine-Saint-Denis a Val-de-Marne. Velký prstenec (la grande couronne) vytváří Seine-et-Marne, Yvelines, Essonne a Val-d’Oise.

Spolu s Départment Ville de Paris, tyto departmenty tvoří největší evropskou aglomeraci ve které žije více než 11 miliónů obyvatel. Paříž je tak největší aglomerací Evropy.

Najdi v Paříži:

Zájezdy, dovolená, poznávací pobyt, eurovíkend v Paříži a Francii. Jak najít levné ubytování, který veletrh právě probíhá, jak si vybrat hotel, které památky navštívit a kde se dobře najíst francouzské kuchyně.